Tisková konference

Vážené novinářky, vážení novináři,
zveme Vás na tiskovou konferenci autonomního sociálně kulturního centra Klinika. Tisková konference proběhne v pondělí 8. 12. od 9:00 v prostorách Kliniky na adrese Jeseniova 60, Praha 3.
Je to více než týden, co aktivisté z iniciativy KLiniKA našli budovu bývalé kliniky v Jeseniově 60 v nezabezpečeném a zcela neutěšeném stavu, a začali na ní pracovat. Z domu opuštěného od roku 2009 vynosili stovky kil odpadků a nechali je na vlastní náklady odvézt v kontejneru, budovu vyčistili od výkalů, injekčních stříkaček a řádně ji vydezinfikovali. Zároveň podali na pražský magistrát i radnici Prahy 3 projekt, který počítá s využitím objektu jako autonomního sociálně kulturního centra. „Je důležité zastavit proces chátrání, využít dům ve veřejném zájmu a zpřístupnit ho veřejnosti tak, aby se v něm mohli setkávat lidé bez ohledu na barvu pleti, nebo kolik peněz mají na účtech. V Evropě jsou taková centra běžná, ale v Praze chybí,“ říká spoluautor projektu a pedagog Univerzity Karlovy Arnošt Novák.
Potřebu podobného centra potvrdil první týden jeho působení. Na řadu výstav, přednášek a koncertů přišly stovky lidí, petici na podporu Kliniky podepsalo více než tisíc občanů a pozitivní je též ohlas sousedů Kliniky, kteří o každodenní program projevují zájem a setrvání centra vyjadřují podporu. Za Kliniku se postavila řadu známých osobností, lokálních i širších politických aktérů.
Stát, respektive Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který objekt vlastní, ale de facto se o něj nestará a nese za jeho stav hlavní díl odpovědnosti, však zatím vidí vše jinak. Jednání iniciovaná aktivisty Kliniky byla smetena ze stolu a jde tedy očekávat, že unikátní centrum vytvářené zdola samotnými občany vyklidí policie.
Správce budovy ÚZSVM argumentuje tím, že pro dům najednou našel využití – zájem o něj prý má Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Kolem celé věci se však vynořují nové pozoruhodné informace, které zpochybňují dosavadní argumentaci ÚZSVM a podle členů iniciativy otevírají prostor k řešení. Také s těmito informacemi Vás chceme seznámit. Přijměte proto naše pozvání na Kliniku, kde se právě teď rodí výjimečný demokratický experiment.

Web: http://451.cz/klinika/
Projekt: http://451.cz/projekt.pdf
Email: klinika @ 451.cz
Mobil: 605806742 (mluvčí)