Autonomní sociální centrum Klinika žádá o změnu účelu v užívání stavby

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových odmítl prodloužit smlouvu centru Klinika. Kolektiv je přesvědčen, že k odmítnutí není důvod a vidí možnosti řešení.

Podle analýz právníků, na které se obrátil kolektiv Kliniky, lze vyřešit problém stavebního úřadu žádostí o změnu účelu v užívání stavby. Jedná se o běžný administrativní proces, kterému nestojí nic v cestě a kolektiv Kliniky je ochoten ho podstoupit. Podle našich informací ÚZSVM nevyužilo při jednání se stavebním úřadem zdaleka všechny možnosti. Klinika se obrací na ÚZSVM, aby podal žádost o změnu účelu v užívání stavby, nebo aby tím kolektiv pověřil.
„Přestože stavební úřad tvrdí, že užíváme budovu v rozporu se stavebními předpisy, činnost Kliniky nenaplňuje znaky společenské škodlivosti. Je naopak pro společnost i pro samotnou budovu prospěšná,“ zdůrazňuje členka kolektivu Martina Malinová. Za rok existence Klinika svou péčí o budovu ušetřila státu 2,2 miliony Kč, které by jinak stát zaplatil za ostrahu budovy. Vzhledem k tomu, že GIBS, jediný dosavadní zájemce, o objekt ztratil zájem, lze předpokládat, že by dále chátral.
Kolektiv se ohrazuje proti argumentaci starostky Prahy 3 Hujové, kterou přebírá i ÚZSVM. Autonomní centrum označují za možné bezpečnostní riziko. „Jejich rétoriku považujeme za nepřijatelnou a společensky nebezpečnou. Takové uvažování dělá z terče útoku viníka. Podle stejně nesmyslné logiky bychom mohli označit za bezpečnostní riziko třeba židovské synagogy, protože můžou přitahovat útoky neonacistů,“ říká člen kolektivu František Černý.
Klinika nadále pokračuje v pravidelném programu. V sobotu 20. února proběhne po celé republice Den pro Kliniku a v sobotu 27. února ve 14 hodin začíná na zahradě Kliniky solidární pochod. „Po oznámení o ukončení smlouvy jsme pocítili velkou podporu svého okolí. Jak nám napsal soused z Jeseniovy: Naše ulice potřebuje Kliniku,“ dodává Martina Malinová.