Milada zdraví Kliniku!

Přišlo nám e-mailem:

„?! #klinika“ je text, který jsme dnes umístili na štít chátrající vily Milada v pražských Holešovicích. Dnes jsme zakryli jen štít směřující na pražskou magistrálu, pokud bychom mohli, nejraději bychom střechu zakryli znovu celou.

Důvodem pro naší akcí je neustálá hrozba vystěhování, která visí nad Autonomním centrem Klinika.

Tisíce aut každý den míjejí trčící trámy tohoto prázdného domu. Ale nebylo tomu tak vždy, po 11 let tento dům fungoval jako Autonomní centrum Milada. Živo zde bylo v letech 1998-2009, předtím dům chátral od poloviny osmdesátých let. Během provozu Milady byl dům opravován a udržován. Kromě střechy squatteři a podporovatelé svépomocí opravili také vytlučená okna a propadlé stropy. Své místo zde našlo množství různorodých aktivit, od koncertů, diskusí a divadel, po pravidelné vaření teplého jídla pro lidi bez domova.

Jako jeho bývalým obyvatelům je nám zatěžko tento mrtvý dům míjet a dívat se jak zbytečně chátrá. Když Miladu vyklízeli, členové najaté ochranky během jednoho dne zničili práci za několik let, vymlátili střešní tašky, rozbili okna, osobní věci, posléze byly také nařezány střešní trámy atd. Šlo jim jen o jedno, aby se dům stal v podstatě neobyvatelným.

Po vyklízení se objevovali různé plány na jeho využití, ale žádný z nich se nenaplnil. Státní správa nedokázala dům využít, ani pro vzdělávání, ani pro žádný jiný účel. Obáváme se, aby podobný osud nepotkal také Autonomní centrum Klinika.

„?! #klinika“ je vyjádřením naší podpory všem, co se podílejí na provozu Autonomního centra Klinika a na neuvěřitelném množství pestrých a kvalitních akcí, které tam pořádají. Klinika v sobě dokázala spojit nejrůznější znalosti, dovednosti a vztahy za mnoho posledních let. Dokázala oslovit a propojit opravdu široké spektrum lidí, být opravdu otevřená a hledající. Je pro nás něčím jako splněným snem, který sníme už od obsazení Milady v roce 1998. Je snem o městě, které je plné inspirativních míst, které jeho obyvatelům umožňují propojovat se, vytvářet otevřené prostory pro komunikaci, tvorbu a solidaritu.

Trčící trámy a propadlé stropy Milady vyvracejí mnohá klišé, která se proti squattingu běžně používají. Vlastnictví domu není samo o sobě hodnotou, tím je až jeho smysluplné využití.

Praha je plná nejen prázdných domů, ale bohužel i plná mrznoucích lidí na ulicích.
Praha potřebuje svoji Kliniku.
Ale nejen ji, potřebuje především své aktivní obyvatele.